Dyrektywa o sygnalistach
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady
W dniu 26 listopada 2019 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowana została dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii, potocznie zwana dyrektywą o ochronie sygnalistów.
Treść aktu
Kim jest sygnalista?
- Sygnalista (ang. whistleblower) to osoba, która dobrowolnie informuje o ryzyku lub wystąpieniu zagrożenia dla interesu publicznego;
- Osoba korzystająca z prawa do wolności wypowiedzi po to, aby zatrzymać działania nielegalne lub inne szkodzące zaufaniu publicznemu w miejscu pracy (GAP / Tom Devine);
- Zatroskany obywatel, który kieruje się interesem publicznym i dobrowolnie dokonuje ujawnienia nieprawidłowości dostrzeżonej w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych oraz zgłoszenia do podmiotu zdolnego zaradzić problemowi (W. De Maria)
Jakie są wymagania?
- Począwszy od 17 grudnia 2019 roku, państwa członkowskie mają dwa lata na wdrożenie w krajowych porządkach prawnych regulacji przewidujących m.in. nowe, obwarowane sankcjami, obowiązki dla jsfp w zakresie obsługi i ochrony sygnalistów.
Czy jest przepis krajowy?
- Polski ustawodawca nie przegłosował jeszcze (stan na 24 października 2021) ustawy regulującej kwestię sygnalistów w Polsce. Jest już jednakże projekt na ścieżce legislacyjnej.
- Komentarz do projektu ustawy