Strona sygnalistaonline.pl używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Zobac zpolitykę ROZUMIEM

Sylwetka sygnalisty: Paul van Buitenen

Sylwetka sygnalisty: Paul van Buitenen

Czekamy na ustawę dającą ochronę sygnalistów warto przedstawić sylwetkę jednego z bardziej znanych „demaskatorów” w Unii Europejskiej. Z osobą Paula zetknąłem się czytając jego książkę „Oszustwa bez tajemnic. Korupcja w Unii Europejskiej”Polecam tę lekturę aby uzmysłowić sobie jakie realne reperkusje mogą dotknąć osobę sygnalizującą o nadużyciach – i to nie tylko w ujęciu zawodowym, ale przede wszystkim rodzinnym. Jego to historia z happy endem, bo doprowadziła do upadku całej Komisji Europejskiej – nie w związku z samą nieprawidłowością, którą odkrył (w skali całego budżetu UE to były „drobne”) ale działaniami uprawnionych do zwalczania nadużyć organów – a raczej ich brakiem – oraz reperkusjami jakie Paula spotkały.

Tłumaczenie z Wikipedii:

Jego działanie jako sygnalisty z 9 grudnia 1998 r. pośrednio doprowadziło do rezygnacji Komisji pod przewodnictwem Jacquesa Santera (który był również premierem Luksemburga) i upadku Komisarz Édith Cresson. W związku ztym został zawieszony, obniżono mu pensję o połowę i nakazano mu poddanie się postępowaniu dyscyplinarnemu.

W końcu został – przynajmniej częściowo – zrehabilitowany i wrócił do pracy, choć w innym charakterze. Niemniej jednak później poszedł na „urlop bezpłatny”, aby kontynuować karierę polityczną.

Został nazwany „Europejczykiem Roku” przez magazyn Reader's Digest i Australian Broadcasting Corporation. Swoją nagrodę pieniężną przekazał na fundusz w Holandii służący pomocy sygnalistom. W roku 1999 napisał książkę, która ujawnia całą historię, a następnie jej kontynuację w 2004. Druga książka ukazała się tylko w języku niderlandzkim i niemieckim.

Artykuł na Wikipedii o komisji Santera (ang.)